Şu an okunan:
ABD’li yetkililer: Barış Pınarı Harekatı’nı yapmak, Türkiye için çok büyük bir hata oldu
Full Article 2 minutes read

ABD’li yetkililer: Barış Pınarı Harekatı’nı yapmak, Türkiye için çok büyük bir hata oldu

Gazetecilere Barış Pınarı Harekatı’nı değerlendiren ABD’li yetkilier,”Bunu yapması, Türkiye için bir hata oldu” diyerek ekledi: “Türkler bize nerede operasyon düzenlemek istedikleri ve askeri hedeflerinin ne olduğuyla ilgili genel bilgileri verdi. Bizce hepsi berbat fikirler.” 

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’na uluslararası muhalefet korosunda ABD’nin sesi giderek daha baskın çıkıyor.

Bölgeden harekatın on binlerce sivilin yollara düşmesine neden olduğu haberleri gelirken, dün gece Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde bu konuda düzenlenen toplantı vesilesiyle ABD Dışişleri yetkilileri gazetecilere konuştu. 

ABD’li diplomatların, harekatı, ‘bölgede ve ötesinde güvenlik durumu üzerine önemli sonuçları olabilecek çok büyük hata’ diye nitelemesi dikkat çekti. 

Ankara’nın BM’ye gönderdiği mektupta harekatın ‘orantılı, ölçülü ve sorumlu’ olacağı güvencesi vermesini değerlendiren üst düzey ABD’li yetkililer, bu sözler tutulsa bile harekatın sonuçlarının vahim olacağı uyarısını yaptı. 

ABD Dışişleri’nden üst düzey bir yetkili, gazetecilere, “Bunu yapması, Türkiye için bir hata oldu” diyerek ekledi:

“Türkler bize nerede operasyon düzenlemek istedikleri ve askeri hedeflerinin ne olduğuyla ilgili genel bilgileri verdi. Bizce hepsi berbat fikirler.” 

Dün gece ABD Başkanı Donald Trump’tan da Ankara’yı harekat kararını yeniden düşünmeye çağıran tweetler geldi:

“IŞİD Hilafetini yüzde yüz yendik ve Suriye’de Türkiye’nin saldırısı altındaki bölgede artık askerimiz yok. Biz işimizi mükemmel bir şekilde yaptık. Şimdi Türkiye Kürtlere saldırıyor, bu ikili 200 yıldır birbiriyle savaşıyor.”

“Şimdi üç seçeneğimizden birini tercih edeceğiz. Ya oraya binlerce asker göndereceğiz ve Askeri olarak kazanacağız ya Türkiye’yi finansal olarak ve yaptırımlarla sert bir şekilde vuracağız ya da Türkiye ile Kürtler arasında bir anlaşmanın arabuluculuğunu yapacağız!” 

Trump daha sonra Beyaz Saray bahçesinde gazetecilerle sohbetinde “Umarım arabuluculuk yapabiliriz. Türkiye benim nerede durduğumu biliyor” dedi. 

Yorumlar

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Input your search keywords and press Enter.