Şu an okunan:
Dakika dakika İstanbul seçimi
Full Article 5 minutes read

Dakika dakika İstanbul seçimi

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı Yenileme Seçimi için oy kullanma işlemi, saat 08:00’dan itibaren başladı. İstanbul’un 39 ilçesinde 31 bin 342 sandıkta, 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullanacak.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 6 Mayıs’ta verdiği, ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi ve CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptali’ kararı üzerine, İstanbullular bugün saat 08:00 itibarıyla sandık başına gitti.

Bugünkü seçimde İstanbul, 5 yıl boyunca görev yapacak Büyükşehir Belediye Başkanını seçecek. Seçimde, Cumhur İttifakı’nın (AK Parti) adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı’nın (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi’nin adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi’nin adayı Mustafa İlker Yücel yarışıyor.

Oy verme işlemi 17:00’da sona erecek seçimde öne çıkanlar şöyle:

12:19 ERDOĞAN VE ALBAYRAK OYLARINI KULLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Albayrak ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kısıklı’da bulunan Saffet Çebi Ortaokulu’nda oyunu kullandı.

12:17 – İMAMOĞLU OYUNU KULLANDI

Ekrem İmamoğlu, oyunu eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte Beylikdüzü’nde bulunan Haldun Taner İlkokulu’nda kullandı. İmamoğlu’nun okul bahçesinde gazetecilere kısa bir açıklama yapması bekleniyor.

12:12 – CÜNEYT ARKIN: TÜRKİYE’NİN KARDEŞLİĞE İHTİYACI VAR

Usta oyuncu Cüneyt Arkın, oyunu Beşiktaş’ta kullandı. Tekerlekli sandalye ile okula gelen Arkın, “Türkiye’nin huzura, refaha, kardeşliğe, dostluğa, beraberliğe ihtiyacı var. Sanıyorum bu dostluk, beraberlik, omuz omuza, el ele gidişin birinci aşaması oy vermek. Biz de görevimizi yaptık” dedi.

11:48 – ERSOY: İNŞALLAH BAŞLADIĞI GİBİ HUZURLU ŞEKİLDE BİTER

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, eşi Pervin Ersoy ile birlikte oyunu Beşiktaş’ta bulunan Ortaköy Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kullandı. 

Ersoy, “Oy kullanmak, demokrasinin gereğidir. Aynı zamanda demokrasi bayramıdır. Bayram da huzurlu bir şekilde başladı. İnşallah başladığı gibi huzurlu şekilde biter. Tüm İstanbullulara ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Oyumu kullandım. İnşallah İstanbul için hayırlı olsun. Keşke bu seçim 31’inden sonra yenilenmeseydi. Madem ki yenilendi, vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Gözlemlediğim ve edindiğim bilgiler var. Katılım oranı çok yüksek. İstanbullular harekete geçti.

11:45 – AKŞENER: KATILIM ÇOK YÜKSEK, İSTANBUL HAREKETE GEÇTİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, oyunu Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde kullandı. Daha sonra gazetecilere kısa bir açıklama yapan Akşener, “Oyumu kullandım. İnşallah İstanbul için hayırlı olsun. Keşke bu seçim 31’inden sonra yenilenmeseydi. Madem ki yenilendi, vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Gözlemlediğim ve edindiğim bilgiler var. Katılım oranı çok yüksek. İstanbullular harekete geçti” dedi

11:34 – YILDIRIM OYUNU KULLANDI: İSTANBULLU KARDEŞİMİZE, RAKİPLERE BİR YANLIŞ YAPTIYSAK HELALLİK İSTİYORUM

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte oyunu Tuzla Emlak Konut Cemil Meriç İlkokulu’nda kullandı. 

Daha sonra okul bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, “İstanbul halkının verdiği karar başımız gözümüz üstüne. Mutlaka en doğru kararı İstanbullular vermiş olacak. Biz 6 Mayıs’tan beri adaylar olarak kampanyalarımızı yapıyoruz. Her ilçede her mahallede hemşehrilerimizle buluştuk. Projelerimizi anladık. Bir konuştuk, iki dinledik” dedi.

​”Eminim ki konuşma sırası bugün seçmenindir. Ve onlar kararını bugün vermiş oluyor” ifadesini kullanan Yıldırım, şöyle devam etti:

“İstanbul’un bir dünya şehri olması için bugüne kadar ülke genelinde edindiğimiz tecrübeleri uygulamak için seçimler önemli bir fırsat Rabbim İstanbulumuz için, ülkemiz için bu seçimleri hayırlı kılsın. Kampanya esnasında kırgınlıklar olabilir, rakipler arasında da olabilir. Veya vatandaşlarımızda kırgınlıklar olabilir. Bugün artık kırgınlıkları bırakma zamanıdır. Bilerek bilmeyerek eğer bir İstanbullu kardeşimize, rakiplere bir yanlış yaptıysak, haksızlık yaptıysak helallik istiyorum.”

11:03 – HABERTÜRK TV MUHABİRİ KESMEN: SADECE TRT VE AJANS KAMERALARI OLACAK

Habertürk TV muhabiri Uzay Kesmen, canlı yayında Binali Yıldırım’ın oy kullandığı sırada sınıfın içerisinde yalnızca TRT ve ajans kameralarının olacağını bildirdi.

10:30 – SEZEN AKSU’NUN GEÇERSİZ OY PANİĞİ

Şarkıcı Sezen Aksu, oyunu Beykoz’daki Sedat Simavi Ortaokulu’nda kullandı. Aksu’nun, pusulasını aldığı sırada sandık görevlilerine “Şurada herkesin içinde basıverem mi?” diyerek espri yapması sınıftakileri güldürdü.

Mührü oy pusulasında biraz taşan Aksu sandık görevlilerine, “Başıma bir iş gelmeyecek değil mi?” diye sordu. Görevliler de “Diğer partiye sıçramadıysa bir şey olmaz” dedi.

10:14 – OĞUZHAN KOÇ: KOŞARAK KAYSERİ’YE GEÇECEĞİZ

Oyuncu ve müzisyen Oğuzhan Koç, oyunu kullanmak için Beşiktaş’ta bulunan Tevfik Fikret İlkokuluna geldi. Koç, basın mensuplarının hızlı hareket etmesinin sebebini sorması üzerine Kayseri’de konseri olduğu için acele ettiğini belirtti.

Koç, “Kayseri’de bugüne seçim olacağını tahmin etmeyerek konser koydum. Orada da seçim gündem olmadığı için biz de koşarak Kayseri’ye geçeceğiz. Ülkemiz ve özellikle İstanbul için hayırlısı olsun” diye konuştu.

09:37 – TANAL: ÜSKÜDAR’DA ZARFLARDAKİ SANDIK KURULU MÜHRÜNDE MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ YAZIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, kişisel Twitter hesabında “Üsküdar’da zarflardaki sandık kurulu mühründe milletvekili seçimi yazıyor. Lütfen azami dikkat ve özeni gösterelim” paylaşımında bulundu.

09:20 – DEMET AKBAĞ: DOĞRU BASMAK İSTİYORUM, İÇERİDE PROVA YAPABİLİYOR MUYUZ?

Ünlü oyuncu Demet Akbağ ve oğlu Ali Akbağ, yeniden yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için oyunu Beşiktaş’ta kullandı.

1071 No’lu sandıkta oyunu kullanan Akbağ sandık görevlilerine “Doğru basmak istiyorum, içeride prova yapabiliyor muyuz?” diye sordu. Sandık görevlilerinin “İçeride boş kağıt var” cevabını vermesi üzerine Akbağ kabine girerek oyunu kullandı.

Akbağ, “Sık sık kullanıyoruz. Hayırlısı olsun teşekkür ederim” diyerek okuldan ayrıldı.

09:05 – SOYLU OYUNU KULLANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eşi Hamide Soylu ile birlikte oyunu Gaziosmanpaşa’da bulunan Dobruca Ortaokulu’nda kullandı.

1004 numaralı sandıkta oy kullanan Soylu, “İstanbul için hayırlı uğurlu olsun. Bir seçim kampanyası oldu. Milletimiz güven içinde 31 bin 342 sandıkta oy kullanmaya başladı. Sabah oy kullanma işlemi sorunsuz başladı. İnşallah bugün İstanbullu hemşehrilerimiz sorunsuz şekilde oy kullanır. 51 bin 909 güvenlik personelimiz çalışmalarını yürütüyorlar. Allah hayırlı uğurlu etsin inşallah” dedi.

Soylu, ayrıca “Tunceli’de bir çatışma var. 2 teröristin kıstırıldığı haberleri iletildi. İnşallah kazasız belasız operasyonlarını tamamlarlar. Bir taraftan seçim yapılıyor, bir taraftan Türkiye işini yürütüyor” ifadelerini kullandı.

09:00 – 71 YAŞINDAKİ KADIN OY KULLANMAYA YÜRÜTEÇLE GELDİ

Sabah erken saatlerde yürüteç yardımıyla oy kullanacağı okula gelen 71 yaşındaki bir kadın, görevlilerin yardımıyla oy kullanacağı kabinin yanına giderek, vatandaşlık görevini yerine getirdi. 

Kaynak: Sputnik Türkiye

Yorumlar

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Input your search keywords and press Enter.