Şu an okunan:
Erdoğan Azerbaycan’da Türk Konseyi Zirvesi’ne katıldı: İyi dost, iyi günde çağrıldığında, kötü günde ise çağrılmadan gelendir
Full Article 2 minutes read

Erdoğan Azerbaycan’da Türk Konseyi Zirvesi’ne katıldı: İyi dost, iyi günde çağrıldığında, kötü günde ise çağrılmadan gelendir

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’de Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi’ne katıldı. Burada konuşma yapan Erdoğan, Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’na destek olunması çağrısında bulundu. Erdoğan, “İyi dost, iyi günde çağrıldığında, kötü günde ise çağrılmadan gelendir” dedi.

Konsey toplantısı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in katılımıyla başladı. Görüşmeler öncesinde liderler ‘resmî aile’ fotoğrafı çekildi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Özebkistan’a yürekten aramıza hoş geldiniz diyorum.”

“Macaristan Başbakanı’nı bu sene aramızda görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

“Türk Konseyi gibi yapıların dünya siyasetinde rolünün daha da arttığını görüyoruz. Bu zirve tarihi bir nitelik taşıyor. Türk Konseyi gibi yapıların dünya siyasetinde ağırlığı artıyor. Konseyin BM Genel Kurulu ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) nezdinde gözlemci statüye sahip olmasını arzu ediyoruz. Ortak bir fon kurulması önerisini de destekliyoruz. Ancak öncelikle bu fonun mali, hukuki temellerinin sağlam atılması gerekiyor.”

“Ekonomimizdeki döviz baskısını azaltmalıyız. Yerel paralarla ticarete verdiğimiz önemin altını çizmek istiyorum. Uluslararası ticaretin dolara endeksli konumu belirsizlik ortamında riskleri beraberinde getiriyor. Kotalar ticaretimizin arasındaki en büyük engellerdendir. Aramızdaki kotaları kaldırmalıyız.”

“Suriye’de son 8 yılda yaşadıkalrımız bir terör örgütü ile diğerinin tasviye edilemeyeceğini göstermiştir. PKK/YPG’yi tasviye etmek için 9 Ekim’de önemli bir adım attık. Barış Pınarı Harekâtımızın iki önemli amacı vardır. İlki Suriye’nin kuzeyindeki terör tehdidinin tamamen ortadan kaldırılmasıdır. İkincisi; 8 yıldır misafir ettiğimiz 3 milyon 650 bin Suriyeli Arap’ın kendi ülkelerine huzurla dönebilmelerini sağlamaktır. Bunun dışında da 350 bin civarında Suriyeli Kürdü ülkemizde misafir etmekteyiz. Güvenli Bölge haritasına uygun şekilde operasyonumuz devam ediyor. Bu sabah itibariyle yaklaşık bin kilometrelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık. İlk etapta 1 milyon daha sonra 2 milyon Suriyeli sığınmacının evlerine kendi tercihleriyle dönemlerini sağlayacağız. Suriye’nin kuzeyi Barış pınarlarıyla yeniden yeşerene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. ‘İyi dost, iyi günde çağrıldığında, kötü günde ise çağrılmadan gelendir.’ Siz kardeşlerimden çok düşlü bir destek veriyoruz. Bize destek veren liderlere buradan teşekkür ediyorum.”

“15 Temmuz gecesi insanlarımızı şehit eden FETÖ ile mücadelemizde ülkemize verdiğiniz destekleri sürdürmenizi istirham ediyoruz. Millî davalarımızda birbirimizin yanında durmak kardeşliğimizin bir gereğidir.”

“6 devlet tek millet olmayı arzu ediyoruz.”

Yorumlar

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Input your search keywords and press Enter.