Şu an okunan:
Gün gün koronavirüs salgını: Türkiye’de son durum ne?
Full Article 12 minutes read

Gün gün koronavirüs salgını: Türkiye’de son durum ne?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs salgını Türkiye’de de ölümlere neden olmaya başladı. Türkiye, koronavirüsün görüldüğü ülkeler arasında en çok vakası bulunan 18. ülke, en çok ölümü bulunan 14. ülke.

27 MART CUMA | ÖLÜM: 92 | VAKA SAYISI: 5698 (GÜNCEL)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Toplam vaka sayımız 2.069 artarak 5.698’e yükseldi. 17 kişi daha kaybettik, toplam kaybımız 92 oldu. 341 yoğun bakım hastamız var. Entübe edilen hasta sayısı 241.

26 MART PERŞEMBE | ÖLÜM: 75 | VAKA SAYISI: 3629 (GÜNCEL)

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Test sayımız dün 5.035’ti. BUGÜN 7.286 olarak gerçekleşti. 1.196 yeni tanı kondu. Hastalar ve temas çevreleri izole edildi. 16 hastamızı kaybettik. Bu sonuçlarla can kaybımız 75’e, hasta sayımız 3.629’a ulaştı. Sizi ısrarla tedbirleri uygulamaya davet ediyorum.” dedi.

▪️CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok sayıda siyasi partiye “Kovid-19” konulu birer mektup göndererek, “Bu salgın, gerekli önlemlerin alınmaması halinde ekonomik ve sosyal hayatımız üzerinde yıkıcı etkiler yaratma potansiyeli taşımaktadır” uyarısında bulundu. Mektubun ekinde, CHP’nin görüş ve önerileri ile koronavirüs mücadelesi sırasında elde ettiği bilgi ve tecrübeyi kapsayan 13 maddelik rapor yer aldı.

▪️İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında ek bir genelge gönderdi. Genelge ile valilikler ve kaymakamlıklar tarafından büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi istendi.

25 MART ÇARŞAMBA | ÖLÜM: 59 | VAKA SAYISI: 2433

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son 24 saatte 5.035 test sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2.433. Sayılar, kayıp acısını, endişeyi ifade edemez. Sıfır riskle yaşamaya çalışalım. Bizi hayata tedbir bağlar.” dedi.

▪️İstanbul’da Acıbadem International Hastanesinde çalışan 33 yaşındaki Dilek Tahtalı, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

▪️Fenerbahçe Kulübü, futbol takımından bir oyuncuda ve bir sağlık heyeti çalışanında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulgularına rastlandığını açıkladı.

▪️Koronavirüs salgınıyla mücadelede yurtdışından gelen riskli grupların “Durum Bildirir Sağlık Raporu” için Aile Sağlığı Merkezi’ne (ASM) yönlendirilmesi nedeniyle hükümete eleştirilerde bulunan İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir, İstanbul’un farklı ilçelerinde görev yapıp, koronavirüs tespit edilen aile hekimi ile hemşire sayısının 24 çıktığını açıkladı.

▪️Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, koronavirüs salgınından zarar gören esnafların Halk Bankasından kullandıkları düşük faizli kredi borçları 3 ay faizsiz ertelenecek.

▪️Kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılmak üzere ithal edilen dökme etil alkoldeki gümrük vergisi ve tek kullanımlık tıbbi maskede ilave gümrük vergisi kaldırıldı.

24 MART SALI | ÖLÜM: 44 | VAKA SAYISI: 1872

▪️Türkiye’de koronavirüse bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı 44’e yükseldi. Toplam vaka sayısı 343 artarak 1872’ye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 24 saatte 3952 test yapıldığını bildirdi.

▪️Koronavirüs testi pozitif çıkan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in durumuna ilişkin tedavi gördüğü hastaneden açıklama yapıldı. Açıklamada, “Klinik bulguları iyi olan Fatih Terim’in hafif öksürük dışında şikayeti bulunmamaktadır” denildi.

▪️Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelendiğini açıkladı.

▪️Adalet Bakanlığı, koronavirüs önlemleri kapsamında 50 bin 792 personele uzaktan eğitim verileceğini açıkladı.

▪️İstanbul’da, Kapalıçarşı bugün itibariyle koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyaretçi girişine tamamen kapatıldı.

▪️Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan uzaktan eğitimin ilk gününde EBA TV’de eski Başbakan Adnan Menderes’in idam görüntülerinin ortaokul öğrencilerine izletilmesiyle ilgili soruşturma başlattı.

▪️Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vergi beyannamesi ödemelerinin ötelendiğini açıkladı. “Patronlara kalkan” şeklinde eleştirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında belirledikleri bazı uygulamaları duyuran Albayrak koronavirüs salgını nedeniyle “mücbir sebep” maddesi uygulanarak vergi ödemelerinin erteleneceği sektörleri açıkladı.

23 MART PAZARTESİ | ÖLÜM: 37 | VAKA SAYISI: 1529

▪️Sağlık Bakanı Koca: Gençlere uyarımız var, salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın

▪️Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarına göre son 24 saatte hasta sayısı 293 kişi daha artarak 1529’a yükseldi. Tedavi altındaki kişilerden 7’si daha hayatını kaybetti. Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a yükseldi.

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

▪️32 bin yeni sağlık personeli alınacağını duyuran Koca, “Vakaların tüm Türkiye’ye yayıldığını söyleyebilirim. Sağlık personeli içerisinde de pozitif vakalar var” dedi.

▪️Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KDV beyanname verme ve ödeme süresinin 24 Nisan’a, Ba-Bs formlarının verilme süresinin de 30 Nisan’a uzatıldığını açıkladı.

▪️CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde “Kovid-19” gündemli basın toplantısı düzenleyerek 13 maddelik önerilerini açıkladı.

▪️Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank virüs salgınına ilişkin aldığı önlemler kapsamında 31 Mart’ta ödenmesi gereken kredi ödemelerini erteleme kararı aldı.

▪️Koronavirüs nedeniyle ara verilen eğitim, uzaktan eğitim süreciyle başladı. Öğrenciler, TRT-EBA TV ve “eba.gov.tr” üzerinden, yayın akışı ve ders programını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını izlemeye başladı.

▪️Koronavirüsle mücadele kapsamında kamuda hizmetleri aksatmayacak şekilde, dönüşümlü çalışma, evden çalışma gibi yöntemler uygulanabilecek.

22 MART PAZAR | ÖLÜM: 30 | VAKA SAYISI: 1236

▪️Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarına göre son 24 saatte hasta sayısı 289 kişi daha artarak 1236’ya yükseldi. Tedavi altındaki kişilerden 9’u daha hayatını kaybetti. Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a yükseldi.

▪️BUGÜNE KADAR toplam 20.345 test yapıldı, 1.256 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, “yok” dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek” açıklamasında bulundu.

▪️İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbullulara zorunlu ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmamaları uyarısında bulundu.  65 yaş üzerindeki vatandaşları ile  kronik rahatsızlığı olanların evden dışarı çıkmalarının yasaklandığını hatırlatan Çetinkaya,  “Bugün sahillerde, parklarda geçirilecek tedbirsiz zamanlar, yarın sevdiklerimizi üzecek durumlara dönüşmesin.

▪️Koronavirüs salgını nedeniyle yurt dışından Türkiye’ye getirilen öğrencilerden 175’i, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki yurtlara yerleştirildi.

▪️Koronavirüs tedbirleri kapsamında nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, tüm icra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durduruldu.

21 MART CUMARTESİ | ÖLÜM: 21 | VAKA SAYISI: 947

▪️Sağlık Bakanı Koca: Son 24 saatte hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini kaybettik. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var.

▪️İçişleri Bakanlığı: Lokanta ve restoranlar ile pastahane ve benzeri iş yerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacak.

▪️İçişleri Bakanlığı, “Bu gece yarısı saat 24.00 itibarıyla 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarıya çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunun 11’inci Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27’nci maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır.

▪️Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 46 ülkeye daha uçuşların durdurulacağını duyurdu. Bu kararla Türkiye’nin uçuşları durdurduğu ülke sayısı 68’e çıktı.

▪️Tarım ve Orman Bakanlığı, park ve mesire alanlarında piknik ve mangal yapılmasının yasaklandığını açıkladı.

▪️Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın bazı oyuncu ve idarecilerinin koronavirüs belirtisi taşıdığı açıklandı.

▪️İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsün ülkede yayılmasının engellenmesi için asker uğurlamalarında sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiğini bildirdi.

20 MART CUMA | ÖLÜM: 9 | VAKA SAYISI: 670

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Son 24 saatte 3656 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 311’i POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 670’e ulaştı. Yaşlı ve direnci zayıf 5 HASTAMIZI KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 9 can kaybımız var. Tamamı yaşlılarımızdan. Yaşlılarımızı koruyalım. MÜCADELEMİZDE BİR AN BİLE ESNEKLİK GÖSTERMEYELİM.

▪️Sağlık Bakanlığı yayınladığı 12 maddelik Koronavirüs genelgesi ile özel ve vakıf hastanelerini pandemi hastanesi ilan etti.

▪️Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koronavirüs salgını nedeniyle tüm at yarışlarının ertelendiğini bildirdi.

▪️Koronavirüsün piyasalardaki etkisi nedeniyle doların uluslar arası piyasalardaki yükselişi sürüyor. Dolar iç piyasada ise 6,50 liranın üzerinde tutunuyor.

▪️Sağlık Bakanlığı, koronavirüs testi yaptıran yurttaşların test sonuçlarına eNabız uygulamasından ulaşabileceğini belirtti.

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs testi yaptıran yurttaşların takip eden üç günün ardından tekrar teste tabi tutulacağını söyledi. 

▪️Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeyle ulusal ve uluslararası düzeyde açık veya kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı veya aktiviteler Nisan ayı sonuna kadar ertelendi.

19 MART PERŞEMBE | ÖLÜM: 4 | VAKA SAYISI: 359

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs teşhisi konulan kişi sayısının 168 kişi daha artarak 359’a yükseldiğini, 1 hastanın daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 4’e yükseldi.

▪️İçişleri Bakanlığı, 11 Mart’tan bu yana sosyal medyada asılsız ve provokatif koronavirüs paylaşımları yaptığı iddia edilen 242 şüpheliden 64’ünün gözaltına alındığını bildirdi.

▪️Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu federasyon başkanlarıyla yaptığı görüşme sonrasında Türkiye’de spor müsabakalarının geçici süreliğine durdurulduğunu duyurdu.

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’la birlikte koronavirüsten hayatını kaybeden vaka sayımız 3 oldu. Ölümden sonra eşi ve orduevi tarandı. Dün Yalman’ın eşi ve yakınları dahil olmak üzere pozitif çıkanlar oldu. Bu durumda Yalman, doktorlarca koronavirüsten ölmüş kabul ediliyor.

▪️İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, borçları nedeniyle suyu kesik olan yurttaşların suyunun açılacağını ve bu süreçte borcu olanların doğal gaz ve suyunun kesilmeyeceğini duyurdu.

▪️Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, 2020 Sınav Takvimi’nde değişiklik yaptı. 9 sınavın tarihi ertelendi.

▪️Sağlık Bakanlığı, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında Bilim Kurulu tavsiyesiyle restoranlara yönelik yeni tedbir kararları açıkladı. Buna göre, masalar arasındaki mesafe en az bir metre olacak.

18 MART ÇARŞAMBA | ÖLÜM: 2 | VAKA SAYISI: 191

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bir kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Tespit edilen vaka sayısının 191’e ulaştığını belirten Koca, 61 yaşında bir erkek hastanın yaşamını yitirdiğini duyurdu.

▪️Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığı’nda Çankaya Köşkü’nde Koronavirüs zirvesi gerçekleştirildi. Zirvenin sonunda ekonomik tedbir paketi adı altında bir paket açıklandı. Paketin tamamen işveren haklarını kapsayan düzenlemelerden oluşması tepki çekti.

▪️Çok sayıda marka, koronavirüs salgını nedeniyle mağazalarını 19 Mart itibarıyla kapatma kararı aldı. Aralarında; Boyner-YKM, Mudo, Yargıcı, Mavi, Beymen, Vakko, Network, Roman, İpekyol, Twigy, Twist, Altınyıldız gibi markaların da olduğu firmaların çoğu açıklamalarında “çalışanların haklarını koruyacağız” ifadelerinde bulunsa da işçilerin mağdur edildiği bilgileri geldi. Bazı firmalar 6 aydan az çalışan işçileri işten çıkarttı, daha kıdemli çalışanları ise yıllık izin veya yıllık izinleri kalmamışsa ücretsiz izne çıkardı.

17 MART SALI | ÖLÜM: 1 | VAKA SAYISI: 98

▪️Umreden gelen binlerce kişinin tehlike saçtığı Türkiye’de bazı öğrenci yurtları boşaltılarak karantinaya çevrilirken bazı illerde umreden gelenlere yalnızca broşür dağıtıldı. Sağlık Bakanı Koca, vaka sayısını 47 olarak açıklarken uzmanlar uygulamaların yetersiz olduğunu vurguladı.

▪️Toplam koronavirüs vaka sayısının 47 olduğunu açıklayan Koca, “Son 29 vakanın tamamı doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslıdır, 3’ü Umreden döndü” ifadelerini kullandı.

▪️İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine koronavirüs konulu ek bir genelge daha gönderdi. Genelge ile 81 ilde, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil),çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine bugün saat 24:00 itibariyle durduruldu.

▪️Fransa’dan uçakla Türkiye’ye gelenlerin otobüsle karantina alanına doğru yola çıkmasının ardından otobüs durdurulup bir kişi indirildi ve başka bir araca bindirildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde aracın polislerin olduğu bir noktada durduğu, ve bir kadının otobüsten inip çakarları yanan bir araca bindiği görüldü. İndirilen kişinin KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürünün kızı olduğu belirtildi. Konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıklama yaptı.

▪️Gece geç saatlerde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk ölümün gerçekleştiğini ve koronavirüs tespit edilen kişi sayısının 98’e ulaştığını açıkladı.

16 MART PAZARTESİ | VAKA SAYISI: 18

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki toplam Kovid-19 vaka sayısının 18 olduğunu bildirdi.

▪️Koca, yarın 08.00 itibarıyla İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşların durdurulacağını kaydetti.

▪️İstanbul Valiliği, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri doğrultusunda Valilik koordinasyonunda Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’dan İstanbul’a gelecek vatandaşların 14 gün süreyle karantina/gözetim altına alınacağını bildirdi.

▪️Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, salgın nedeniyle cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerektiğini duyurdu.

15 MART PAZAR | VAKA SAYISI: 6

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Umreden yeni döndüyseniz 14 Gün Kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi maalesef pozitif çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez.

▪️Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: umreden dönen son 5 bin 300 vatandaşın hem kendi sağlıkları hem de çevresindeki insanları korumak için 14 gün boyunca evlerinden çıkmamaları ve ziyaretçi kabul etmemeleri gerektiğini hatırlattı.

14 MART CUMARTESİ | VAKA SAYISI: 6

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 olan vaka sayısının, umreden dönen bir kişide daha virüsün tespit edilmesiyle 6’ya çıktığını duyurdu.

▪️Koronavirüs tedbirleri kapsamında verilen 12 günlük idari izin kararı sağlık çalışanları için iptal edildi.

▪️Koronavirüs önlemleri kapsamında 9 Avrupa ülkesiyle uçuşların durdurulması sonrası Türkiye’nin kapılarını kapattığı ülke sayısı 14’e ulaştı.

▪️Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uçuş yasağı tedbiri kararı alınan 9 Avrupa ülkesinde bulunan Türk vatandaşı öğrenci ve turistlerimiz 17 Mart 2020 Saat 24:00’a kadar ülkemize dönüş yapabilecek” açıklamasını yaptı.

13 MART CUMA | VAKA SAYISI: 5

▪️Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de toplam koronavirüs vakası sayısının 5’e yükseldiğini duyurdu.

▪️Yeni virüs tespit edilen kişilerin ilk tespit edilen vakanın ailesinden olduğu aktarıldı. Hastaların toplumdan izole edildiği ve tedavilerinin devam ettiği belirtildi.

10 MART SALI | VAKA SAYISI: 1

▪️Sağlık Bakanlığı Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini doğruladı. Kişini kim olduğu ve hangi şehirde olduğu belirtilmedi ancak hastanın virüsü yurtdışı temasıyla kaptığı söylendi.

▪️Virüse yakalanan kişi ailesi ve temas ettiği kişilerle birlikte karantinaya alındı.

Yorumlar

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Input your search keywords and press Enter.