Şu an okunan:
İBB Meclisi, Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı
Full Article 3 minutes read

İBB Meclisi, Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı.

Meclis’in Temmuz ayı ikinci oturumundan öne çıkan başlıklar şöyle:

Belediye Meclis toplantısında ilk olarak öneriler alındı. Ardından gündem dışı söz alanlar konuşmaya başladı.

Beykoz Meclis üyesi Adem Sefer, 15 Temmuz ile ilgili söz aldı. Sefer, 15 Temmuz ile ilgili değerlendirmelerini dile getirdi. Ekrem İmamoğlu da 15 Temmuz günü 11:45’de belediye önünde tören yapılacağını ve sonrasında mevlit okutulacağını duyurdu.

Murat Türkyılmaz ise söz alarak Türk demokrasi hayatında yerel yönetimlerin rolü konusunda söz aldı. Türkyılmaz, öneriler ile yeni dönemde belediye yön vereceklerini ve etkin bir muhalefet ortaya koyacaklarını söyledi ve Ekrem İmamoğlu’nu iddialarını ispatlamaya çağırdı. Sözlerini “Umarım İstanbullular Sezen Aksu’nun şarkısında olduğu gibi ‘İstanbul İstanbul olalı hiç görmedi böyle keder’ demezler.” diyerek bitirdi. İmamoğlu ise “Ben 39 belediye başkanımızı davet ettiğim ilk toplantıda dilerdim ki herkes bir arada olsaydı. 16 belediye başkanımız katılacağını bildirmişti ama katılmadı. Ben her şey çok güzel olacak diyen bir belediye başkanıyım. Bir başka şey nedir bu iki gün takıldınız anlamış değilim. Ben beş gün de gelirim sorun değil. Birisi çıkmış, sanırım sınıf arkadaşım, ‘Ekrem’ diyor. Yaşı itibari ile sınıf arkadaşım da değil. Bana yaptığınız konuşmalara dair cevap hakkımı kullandım, teşekkür ederim ” dedi.

İmamoğlu: Meydanlarda “25 belediye başkanımız var” diyenlerin yerine Meclis’te “39 belediye başkanımız var” diyen bir adaydım. Ben ısrarla demokrasiye, katılımcılığa dönük bir belediyeciliği İstanbul’da var etme konusunda yemin etmiş bir belediye başkanıyım.

Meclis’te herkesin söz aldığı zaman, aldığı sözün konusuyla ilgili konuşma konusunda prensipler vardır.

Nedir bu 2 gün takıntınız, anlamış değilim. “Meclis’te bu işler 2 günde biter, 3 günde biter” dedim. Saat 2’de denen toplantı 3’te, 4’te, 5’te başlıyor. Sebebi ne olursa olsun, sabah 10 mu, 10’da başlasın. Komisyonlar var, bunlara bir sınır yok. Ayın her günü toplanabilirler. Elbette ki burası müzakere ortamı. İşimiz varsa 5 gün, işimiz yoksa 2 gün. Ben 5 gün de gelirim, sorun yok. Bundan sonraki süreçte de eksiksiz, demokrat, çok daha güzel olacak bir dönemi İstanbul’a yaşatmak isteriz.

Ekrem İmamoğlu’nun ardından söz alarak belediye başkanlarına yapılan daveti eleştiren Tevfik Göksu ve komisyon toplantı odalarının önünün lobiye dönüştüğü iddiasını kabul etmedi. İmamoğlu ise “Tevfik bey bizim canlı yayını çok sevdi” diye başladığı konuşmasında belediye başkanlarına usule uygun olarak davet gönderildiğini söyledi. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 23 haziran seçimleri sonrası “25 belediye başkanım var” sözlerini eleştirdi. Göksu’nun “Genel Başkanımız seçim değerlendirmesi yapıyordu” sözleri karşısında İmamoğlu bu kez “Genel Başkanınızdan değil Cumhurbaşkanından bahsediyorum” yanıtını verdi. Tartışmanın karşılıklı sürmesi sonrası İmamoğlu bir kez daha “Sizin genel başkanınız benim değil. Yanlış anlamaya devam ediyorsunuz” dedi.

Toplantı devam ediyor…

Yorumlar

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Input your search keywords and press Enter.