Şu an okunan:
Polis ve iş makineleri ODTÜ’de: Ağaç kesimi başladı
Full Article 2 minutes read

Polis ve iş makineleri ODTÜ’de: Ağaç kesimi başladı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı direniş 15 Mayıs’tan beri devam ediyor. Öğrencilere desteğe gelen hocalar, rektörün istifasını isteyen sloganlar atarken, milletvekillerinin ise içeriye girmesine izin verilmedi. Saat 09.30 sıralarında ise polis, eylemci öğrencileri tartaklayarak dışarı çıkarttı. Ağaç kesimi başladı.

Sabah saat 09.30 sıralarında polis, eylemci öğrencileri tartaklayarak dışarı çıkarttı. Biber gazıyla müdahalede bulundu. Ağaç kesimi başladı. Henüz gözaltına alınan öğrenci olmadığı bildirildi.

Arazinin, üniversitenin söz hakkı olmayacak şekilde devredilmesi, kampüs ekosisteminin zarar görebileceği ve yurdun gerici yapılanmaları güçlendirebileceği endişeleri nedeniyle öğrenciler inşaat alanına kurdukları çadırlarla yaklaşık iki aydır direniyor.

Sosyal medya üzerinden ODTÜ’deki direniş ve yapılan müdahale ile ilgili destek tweetleri atılmaya başlandı. Milletvekilleri de yapılanın bir hata olduğuna ve hatadan vazgeçilmesi gerektiğine dair destek tweetleri attı.

Bu hatadan derhal vazgeçin!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel “Ağaçlar kesilmesin diye direnen öğrencilere copla, biber gazıyla saldırıp ağaçları kestiren ODTÜ Rektörlüğü bunun hesabını ne tarihe, ne de millete veremezsiniz! Zorbalıkla yaptığınız her şey aslında ülkemize yapılan birer kötülüktür! Bu hatadan derhal vazgeçin!#PolisODTÜde” mesajını paylaştı.

“ODTÜ’ye acil destek”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda polisin direnişi sonlandırmak için müdahale ettiğini duyurdu. Candan “Polis Odtü kavaklığa girmiş durumda Odtüye acil destek….” mesajını paylaştı.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, sosyal medya hesabından ODTÜ’den bir video paylaşarak “ODTÜ Kavaklık alanı polis tarafından ablukaya alındı.” şeklinde yorum yaptı.

Kampüs içerisine inşaatta kullanılacak araçların bazılarının da geldiği görüldü. “Verşan nerede kavaklık burada” sloganlarıyla bekleyişini sürdüren öğrenciler ODTÜ Rektörü Verşan Gök’ün alana gelmesini talep etti. HDP Milletvekili Murat Çepni’nin de geçişine izin vermeyen polis kalkanlarla alana gelenleri uzaklaştırmaya çalıştı.

Bir öğrenci gözaltına alındı

Polis eşliğinde ağaç kıyımı devam ederken öğrenciler polis bariyerlerine karşı uzun eşek oynadı. Burada tekrar öğrencilere saldıran polis, bir üniversiteliyi gözaltına aldı. Polis olayın ardından basını alan dışına çıkardı.

Yorumlar

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Input your search keywords and press Enter.