Şu an okunan:
Seçime saatler kala Kılıçdaroğlu’ndan 23 Haziran mesajı: Dünyaya ‘Tüm baskılara rağmen Türkiye demokrasiye sahip çıktı” mesajı verelim
Full Article 2 minutes read

Seçime saatler kala Kılıçdaroğlu’ndan 23 Haziran mesajı: Dünyaya ‘Tüm baskılara rağmen Türkiye demokrasiye sahip çıktı” mesajı verelim

“İstanbul’a şimdiden hayırlı olsun…”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) AKP itirazı doğrultusunda iptal ettiği ve yarın (23 Haziran 2019) tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Bu seçimin “Sıradan bir seçim olmadığını” belirten Kılıçdaroğlu, “İmamoğlu’nun yeniden seçilmesiyle bütün dünyaya ‘Tüm baskılara rağmen Türkiye’de demokrasiye sahip çıkıldı’ mesajı verilecek. Pazar günü İstanbullular her koşul altında sandığa giderek demokrasi destanı yazacaklar” dedi.

Rakibi AKP’li Binali Yıldırım ile yarın bir kez daha yarışacak olan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu da seçime ilişkin açıklamada bulundu. YSK’nin 16 milyonun hakkını gasp ettiğini vurgulayan İmamoğlu, “16 milyon İstanbullunun iradesine büyük bir haksızlık yapıldı. Demokrasimizi düşürdükleri yerden el birliğiyle kaldıracağız. İstanbul’a şimdiden hayırlı olsun…” diye konuştu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 23 Haziran’a bir gün kala CHP lideri Kılıçdaroğlu ve Millet İttifkakı’nın İBB adayı Ekrem İmamoğlu’nun Cumhuriyet aracılığıyla 16 milyon İstanbulluya son mesajları şöyle:

“Vicdana sahip çık”

Kılıçdaroğlu:

Pazar günü İstanbullular her koşul altında sandığa giderek demokrasi destanı yazacaklar. Çalınmak istenen demokratik vicdana sahip çıkacaklar.

Ekrem İmamoğlu’nun, YSK eliyle gasp edilmek istenen seçilmiş başkanlığını, adalet ve vicdan gereği tekrar kendisine teslim edecekler. Çünkü İstanbullular Ekrem Beyi, 31 Mart’ta belediye başkanı olarak seçti, şimdi yeniden seçme zamanı. Ve Ekrem Bey belediye başkanı seçildiğinde sadece seçilmiş olmayacak, seçmenlerimizin de çalınmak istenen iradelerini sahip çıkılmış olacak. İstanbullular dünyaya adaletsizliğin, tek adam rejiminin sandık yoluyla yenileceğinin ilk örneğini de göstermiş olacaklar. Bu bağlamda Ekrem Bey’in yeniden seçilmesi sıradan bir seçim olmasının ötesinde bir anlamı var.

23 Haziran günü bütün dünyaya, “Tüm baskılara rağmen Türkiye’de demokrasiye sahip çıkıldı” mesajı verilmiş olacak. Tek isteğim var, o gün herkes sandığa gitmeli ve mutlaka oy kullanmalı. Böylece hak yerini bulmalı. Adalet galip gelmeli.

İmamoğlu: 

31 Mart sonrası büyük bir haksızlık yapıldı. Bana değil 16 milyon İstanbullu’nun iradesine. Şimdi, milyonlar iradesine karşı duran bir avuç azınlığa karşı pazar günü sandığa gidecek. Bu şehirde yaşayan herkes biliyor ki, 23 Haziran seçimi normal bir seçim değildir. Bu seçim, 6 Mayıs’ta hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde gasp edilmiş olan bir seçimin tekrarıdır.

Bu şehirde yaşayan, bu ülkede yaşayan herkes çok iyi biliyor ki, YSK hukuku unuttu ve siyasi karar verdi. 16 milyonun hakkını gasp etti. Demokrasimizi düşürdükleri yerden elbirliğiyle kaldıracağız. İstanbul’a şimdiden hayırlı olsun…’

Yorumlar

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Input your search keywords and press Enter.